Home
Rudawy Janowickie Mountains
tourism, mystery, dreams...

Rudawy Janowickie

 

...Góry Spełniaków Marzeń

 

tu spełniają się marzenia...

 

Producenci lokalni - lokalne produkty, rzemiosło artystyczne

Local manufacturers

Local production - specialties of the Rudawy Janowickie region, such crafts and food products can be found only here!
Read more...
Skarbiec Ducha Gór - produkty lokalne

Treasure of Mountain Ghost

You can buy products of wood, glass, linen or felt, ceramic art, paintings, maps and publications, sweets, honey and gingerbread, and see the tourist attractions of the region, together with the educational offer in the open studios.
ul.Konstytucji 3 Maja 25, 58-540 Karpacz
Więcej...

Legends of Rudawy

During the Hussite Wars, on the Falcon-Mountain was a huge castle, where there was Knight Optiz von Czirn. One day his wife and two daughters thighs and Gisela, went to the Bolczów Castle on christening.

Read more...


Trips in Rudawy

Interactive tours planner of Rudawy Janowickie mountains. Plan a walk or a trip and adjust to your liking.

Read more...

Historia Leszczyńca

Leszczyniec

540-660 m n.p.m.

Miejscowość położona w dolinie Wilczyńca w na wysokości 540-660 m n.p.m. Rozciąga się na przestrzeni około 2,3 km, miedzy Szarocinem a Ogorzelcem.
Należy do gminy Kamienna Góra (powiat kamienngórski). Leszczyniec otoczony jest z jednej strony wzniesieniem Bobrzaka (839 m n.p.m.), a z drugiej strony wzniesieniem Wilkowyją (776 m n.p.m.)


Otoczony lasami bukowymi, sosnowymi oraz łąkami z cennymi roślinnymi chronionymi. Przez wieś przechodzi szlak pieszy do Pisarzowic (czarny). W okolicach Leszczyńca w skałach występuje wiele cennych minerałów (nieraz rzadkich). Przy Kościele znajduje się pomnik przyrody cis pospolity (Taxus baccata L.) o obwodzie 1,8 m.


Historia

Nazwy miejscowości na przestrzeni lat: 1349 - Hasilbach, 1667 - Haselbach, 1743 - Hasebach, 1765 - Nieder-, Ober- Haselbach, 1871 - Haselbach, 1945 - Lesznica, 1946 - Leszczyniec

Leszczyniec jest jedną z najstarszych wsi w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Odkryto w nim w roku 1897 kamienne narzędzia z epoki kamienia i brązu (około 1300 r. p.n.e.).
Wieś powstała w początkach XIV wieku. Sugeruje to fakt, że w 1349 roku została ona kupiona przez Mikołaja z Krzeszowa za 34 grzywny srebra od Apeczki (syna Buessona) z Wiadrowa. Początki historii są słabo udokumentowane. Nie ma dokładnych dat wskazujących, do kiedy Leszczyniec należał do cystersów (mieli oni tu dziedziczne sołectwo). Wiadomo natomiast, że w XVII wieku osada była własnością hrabiego von Schaffgotsch. W czasie lat rozwoju wsi, stworzył się podział na Leszczyniec stary czyli Dolny i Leszczyniec nowy czyli Górny. Taki podział z małymi zmianami utrzymywał się do I Wojny Światowej.


W roku 1649 we wsi miały miejsce bunty chłopskie przeciwko zbyt dużym obciążaniom, między innymi tych, którzy dowozili jęczmień do Kowarskiego Browaru. W tym czasie Leszczyniec był własnością hrabiego von Tscherin.
W 1726 roku z wsi Leszczyniec i Szarocin płacono 115 talarów podatku. W 1765 roku z Górnego Leszczyńca płacono 3929 talarów podatku, a z Dolnego tylko 843 talary. Był on wtedy własnością barona von Hochberga. W Górnym mieszkało 55 zagrodników, 38 chałupników i 12 kmieci, a w Dolnym 15 zagrodników, 10 chałupników.
Około 1801 roku podjęto próbę eksploatacji rudy żelaza przez gwarectwo „Frohe Erwartung”. Próba się nie powiodła i już w 1803 roku zaniechano prac górniczych. W dziejach wsi trudnym okresem był czas trwania wojen napoleońskich, który doprowadził we wsi do buntu. Aby bunt uciszyć w 1808 roku wysłana została karna ekspedycja wojskowa. W tym 200 żołnierzy konnych, 800 żołnierzy pieszych, 200 huzarów ze Świdnicy i 200 z Wrocławia. Zostali oni zakwaterowani w części dolnej wsi.


Z początkiem XIX wieku Leszczyniec był już bardzo dużą wsią z dobrze rozwijającym się ośrodkiem tkactwa chałupniczego. Oprócz tego zajmowano się tu również produkcją wapna. W 1825 roku w Dolnym Leszczyńcu istniały 25 domy, młyn wodny, a właścicielem był J.C. Albertiz, z kolei Górny był wówczas własnością Pana w Pisarzowicach. Stało w nim około 100 domów, kościół ewangelicki, funkcjonowała szkoła ewangelicka wraz z 2 nauczycielami, młyn wodny, bielnik, a pracowało 127 krosien.
W kolejnych latach następowały zmiany i w 1840 roku dolna cześć wsi, została w rękach hrabiego von Mulinen. Działał w niej młyn wodny, cegielnia, gospoda, pracowało 34 warsztaty tkackie, a w górnej części stały dwa kościoły - ewangelicki i katolicki, a w Dolnym Leszczyńcu pracowało 116 warsztatów tkackich. W 1871 roku w dolnej części wsi powstała fabryka porcelanowych oprawek do żarówek.
W XIX wieku, dzięki powstaniu grupy RGV, Leszczyniec stał się popularnym miejscem letniskowym, z karczmą sadową i zajazdem, w którym były miejsca noclegowe.


W 1905 roku została przeprowadzona kolej z Kamiennej Góry, którą połączono tunelem z linią kolei z Jeleniej Góry do Kowar. Spowodowało to dodatkowe ożywienie wsi. Turystyka rozkwitała, polecano tę miejscowość, jako romantyczny zakątek. Przed rokiem 1939 znajdowały się w Leszczyńcu dwie gospody i kwatery prywatne. Z czasem turystyka zamierała i tak, po 1945 roku, wieś straciła charakter miejscowości letniskowej i zaczęła się wyludniać jej górna część. W zakładzie, gdzie odbywała się produkcja porcelany elektrotechnicznej, doszło do modernizacji i włączenia zakładu w skład „Polamu” z Mysłakowic. W 1987 roku zawieszono pasażerskie przejazdy kolejowe, a następnie zlikwidowano linię. Spowodowało to kolejne utrudnienie dla odtworzenia ruchu turystycznego. W 1988 roku wymienia się we wsi około 40 gospodarstw rolnych.

SiteLock